ورود كاربر

هنوز ثبت نام نكرده اید؟ عضویت در سایت

تبادل

RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3
OPML

معرفی بانکهای ایران

نوشته شده توسط فاطمه قاسمی
سه‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۳:۵۳ بعدازظهر

index_01. 

بانک‌های تجاری دولتی

بانک تجارت

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ هفدهم خردادماه ۱۳۵۸، شورای انقلاب به منظور حفظ سرمایه‌های ملی، به کار انداختن چرخهای تولیدی کشور و تضمین سپرده‌ها و پس انداز مردم در بانکها " بانکهای کشور را ملی اعلام کرد و سپس به جهت کنترل و نظارت دقیق تر بر سیستم بانکی و اجرای صحیح سیاستهای پولی و اعتباری، برخی از بانکها در یکدیگر ادغام گردیدند.

بانک تجارت به موجب لایحه قانونی اداره امور بانکها مصوب مهرماه۱۳۵۸ از ادغام یازده بانک خصوصی داخلی و مشترک داخلی – خارجی با سرمایه‌ای بالغ بر ۳۹ میلیارد ریال در تاریخ ۲۹ آذرماه سال ۱۳۵۸ تاسیس و سپس در سال ۱۳۶۰ بانک ایران و روس نیز به آن ملحق گردید.

بانک تجارت دارای بیش از دو هزار شعبه در سراسر ایران است. همچنین در شهرهای پاریس (فرانسه)، دوشنبه (تاجیکستان) و پکن (چین) نیز دارای شعبه می‌باشد (جستجوی شعبه‌های بانک

بانک رفاه کارگران

 

بانک رفاه کارگران که به اختصار بانک رفاه هم گفته می‌شود یکی از بانکهای فعال تجاری در ایران است. ادارات مرکزی و سرپرستی این بانک در تهران قرار دارند و شعب آن در تهران و سایر شهرهای ایران پراکنده‌اند. تعداد پرسنل آن نزدیک به یازده هزار نفر است [۱]. مجموع دارائی‌های بانک در سال ۱۳۸۶ بالغ بر ۶۳ هزار میلیارد ریال بوده‌است .

بانک رفاه کارگران در مرداد ۱۳۳۹ تشکیل شد و نخستین شعبه‌های آن در فروردین سال ۱۳۴۰ در دو شهر تهران و اصفهان راه اندازی شد.

بانک رفاه دارای ۱۰۶۷ شعبه در سراسر ایران است.

 

بانک سپه

در آغاز سال 1304 شمسی که هنوز آرامش در سراسر کشور و فعالیتهای عمومی در شئون مختلف اجتماعی محسوس نشده بود و تاثیر شگرف عوامل اقتصادی و بازرگانی در حیات سیاسی مملکت نمودی نداشت، اولین بانک ایرانی با سرمایه 3,883,950 ریال در محلی محدود – چند باب مغازه – تاسیس شد و در 24 اسفند همان سال اولین شعبه بانک سپه در شهر رشت افتتاح گردید. و اکنون بانک سپه با پیش از 80 سال (بیش از سه ربع قرن) تجربه به عنوان یکی از مهمترین نهادهای مالی و اقتصادی کشور با حدود 1700 شعبه توانسته با جذب سرمایه های سرگردان جامعه و سوق دادن آن در فعالیتهای تولیدی در جهت تحقق اهداف اقتصادی کلان کشور مشارکتی موثر و مطلوب داشته باشد. در عرصه بین المللی نیز با ایجاد واحد در کشورهایی چون آلمان، ایتالیا و فرانسه و همچنین بانک بین المللی سپه انگلستان، در ارائه خدمات بانکی از جایگاه ارزنده ای برخوردار است. از اهم فعالیتهای بانک سپه در عرصه بین المللی میتوان به خدماتی از قبیل افتتاح انواع حسابهای سپرده، انجام امور حوالجات ارزی، گشایش اعتبار اسنادی، ابلاغ اعتبارات اسنادی، پوشش اعتبارات اسنادی، تایید اعتبارات اسنادی، صدور ضمانتنامه ارزی، ... اشاره نمود.

تاریخچه موزه بانک سپه

موزه سکه بانک‌سپه، یکی از غنی‌ترین و ارزشمندترین موزه‌های سکه در سطح خاورمیانه است که در سال 1342 به منظور حفظ میراث فرهنگی کشور توسط تیمسار آق اولی مدیرعامل وقت بانک سپه تأسیس گردید و با همکاری خانم ملک‌زاده بیانی، کارشناس سکه، با مطالعات دقیق علمی طی سنوات تنظیم و گردآوری شد. مجموعه نفیس این موزه ادوار مختلف تاریخ ایران از قدیم‌ترین ایام (از زمان لیدی‌ها) تا به امروز را در بر می‌گیرد. وجود مسکوکات خود گویای واقعیتهای بیشماری از ازمنه گذشته است که نه تنها وقایع اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و همچنین خط، ظرافت هنری،‌ نمایش طرح لباس، تزیینات سلاطین و مراسم مذهبی را به نمایش می‌گذارد بلکه خود به بیان آن نیز می‌پردازد. مجموعه موزه سکه بانک ‌سپه، به لحاظ در برگیری سکه‌های نادر و شاخص در زمره جامع‌ترین موزه‌هاست و به لطف خداوند توانسته در خدمت به پژوهشگران و محققین و دانشجویان، گامهای بلندی بردارد و سالانه میزبان بسیاری از گروه های دانش آموزی، جهانگردان خارجی و خانواده های علاقمند به تاریخ و تمدن کهن ایران اسلامی باشد.

آدرس موزه سکه تهران، میدان امام خمینی، جنب ساختمان ادارات مرکزی بانک سپه

شرکت دولتی پست بانک

 

بانک صادرات ایران

بانک صادرات ایران نام یکی از بانک‌های تجاری ایران است که در حال حاضر جز بانکهای دولتی محسوب می‌شود

این بانک در ابتدا مؤسسه‌ای با نام شرکت سهامی بانک بود که در سال ۱۳۳۱ با سرمایهٔ بیست میلیون ریالی تأسیس شد. این شرکت بعدها مدتی با نام «بانک صادرات و معادن» به کار خود ادامه داد.

این بانک در حال حاضر بیش از ۳۲۰۰ شعبه در داخل کشور و ۲۳ شعبه در خارج کشور و حدود 38000 پرسنل دارد. بانک صادرات دارای سیستم یکپارجه بانکی به نام سپهر می‌باشد.

انک صادرات ایران بعنوان یک بانک خصوصی و بصورت سهامی عام در اواسط سال 1331 با سرمایه 20 میلیون ریال که 50 درصد آن نقداً پرداخت شده بود، تشکیل شد و در 22 آبان همان سال با سیزده نفر پرسنل شروع بکار کرد درحالیکه خوش‌بین ترین افراد نیز با وجود بانکهای قدرتمند دولتی پیشرفت و موفقیت آن را پیش‌بینی نمی‌کردند.

بانک ملت

بانک ملت بانکی ایرانی است که پس از انقلاب ۵۷ و پس از ملی شدن همه بانک‌ها توسط شورای انقلاب در خرداد ۱۳۵۸ و مصوبه دیگر این شورا در ادغام همه بانک‌های تجاری در دو بانک تجارت و ملت تاسیس شد

 

سرمایه اولیه این بانک ۳۳٫۵ میلیارد ریال و سرمایه آن در سال ۱۳۸۷ ۱۳۱۰۰ میلیارد ریال اعلام شده‌است.این بانک هم اکنون دارای شعبی در داخل و خارج ایران می‌باشد.

پس از تغییر اصل ۴۴ قانون اساسی توسط علی خامنه‌ای و ابلاغ آن به دولت در سال ۱۳۸۴، این بانک بعنوان اولین بانک دولتی برای خصوصی سازی آماده شد ودر اسفند ۱۳۸۷ ۵٪ سهام این بانک در بورس تهران عرضه شد که از این میزان ۲٫۵٪ آن بفروش رسید.خریدار شرکت آتیه‏ی کارکنان بانک ملت (شرکت بازنشستگی بانک ملت) بود که خود زیر نظر مدیران بانک ملت است.

دولت مدعی است که با ارائه ۳۰٪ سهام بانک بعنوان سهام عدالت، ۱۵٪ به شستا و و دو بلوک ۵ درصدی به صندوق بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح برای رد دیون، ۵٪ به کارکنان بانک و عرضه ۵٪ در بورس این بانک دیگر دولتی نیست. گرچه برخی کارشناسان معتقدند که عمده سهام بانک میان نهادهای حکومتی دست بدست شده و این نحوه انتقال را نمی‌توان خصوصی سازی نامید.

بانک ملت ماحصل ادغام ده بانک از بانک‌های تجاریِ خصوصی پیش از انقلاب به شرح ذیل است

بانک پارس

بانک عمران

بانک فرهنگیان

بانک داریوش

بانک تهران

بانک تجارت خارجی

بانک بین‌الملل ایران

بانک ایران و عرب

بانک اعتبارات تعاونی و توزیع

بانک بیمه ایران

بانک ملی ایران

قانون تأسیس بانک ملی ایران در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۰۶ خورشیدی به تصویب مجلس شورای ملی رسید و اساسنامه این بانک در تاریخ ۱۴ تیر ماه ۱۳۰۷ خورشیدی به تصویب کمیسیون مالیه مجلس شورای ملی

بانک ملی ایران کار خود را بطور رسمی در تاریخ سه شنبه ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۰۷ در تهران آغاز کرد


اولین مدیر عامل بانک ملی ایران دکتر کورت لنیدن بلات آلمانی بود که به همراه فوگل معاونش و ۷۰ کارشناس امور بانکی از آلمان به ایران آمدند. بانک ملی ایران کار خود را با سرمایه اولیه ۲۰ میلیون ریال آغاز کرد . بانک ملی ایران با سه شعبهٔ مرکزی، بازار تهران و بندر بوشهر کار خود را آغاز کرد. اولین شعبه بانک در خارج از کشور در هامبورگ آلمان در سال ۱۳۲۷ خورشیدی کار خود را شروع کرد.

 

چاپ اسکناس

220px-500rial 

نمونه اسکناس چاپ شده در بانک ملی

در تاریخ ۲۲ اسفند ۱۳۱۰ مجلس شورای ملی حق چاپ اسکناس را به مدت ۱۰ سال به بانک ملی ایران واگذار کرد و مقرر گردید تا پس از انقضای این مدت در صورتی که این حق لغو نشود، به همین ترتیب برای دوره‌های ده ساله بعد نیز عمل شود. سرانجام نخستین اسکناس‌های بانک ملی در اول فروردین ماه سال ۱۳۱۱ هجری شمسی انتشار یافت. از آن تاریخ تا سه ماه اسکناس‌هایبانک شاهنشاهی و بانک ملی همزمان رواج داشتند، و از اوایل تیر ماه آن سال اسکناس‌های بانک ملی به صورت تنها پول کاغذی ایران درآمد.

بانک ملی ایران تا سال ۱۳۳۹ هجری شمسی بنابر نیازهای اقتصادی کشور اقدام به نشر اسکناس می‌کرد، ولی در آن سال با تأسیس بانک مرکزی ایران، حق انحصاری نشر اسکناس به این بانک محول شد که تاکنون ادامه دارد.

 

 

سرمایه

150px-2535_medal_iran_reza-shah 

 

نمونه سکه یادبود ضرب شده بانک ملی ایران در سال 1355 به منظور پاسداشت روز مادر

 

بانک ملی ایران از همان ابتدای تاسیس شکل شرکت سهامی را داشت و سرمایه اولیه آن یعنی ۲۰ میلیون ریال به بیست هزار سهم هزار ریالی (۱۳۵۰۰ سهم با نام و ۶۵۰۰ سهم بی نام) تقسیم شده بود. اما در سال ۱۳۱۷ انتقال سهام بانک به غیر دولت ممنوع شد. سرمایه بانک در سال ۱۳۱۴ به ۳۰۰ میلیون ریال و در سال ۱۳۳۱ به ۲ میلیارد ریال افزایش یافت. بانک ملی با توجه به محدودیت‌های نظام بانکی تا پیش از سال ۱۳۳۵ کلیه وظایف بانک مرکزی در اقتصاد را نیز به عهده داشت. پس از تاسیس بانک مرکزی ایران وظایف مزبور به این بانک واگذار گردید.

 

وضعیت کنونی

بانک ملی ایران اکنون با بیش از ۳۳۰۰ شعبه فعال داخلی و ۱۸ شعبه خارجی و بالغ بر ۴۵٬۰۰۰ پرسنل و بیش از ۸۰ سال سابقه یکی از بانک‌های مطرح در ایران می‌باشد.

بانک‌های تخصصی دولتی

بانک توسعه تعاون

انک توسعه تعاون یکی از بانکهای فعال در ایران است. ادارات مرکزی و سرپرستی این بانک در تهران قرار دارند و شعب آن در تهران و سایر شهرهای ایران پراکنده‌اند.انک توسعه تعاون نزدیک به ۳۸۰ شعبه در شهرهای مختلف ایران دارد

بانک توسعه صادرات ایران

بانک توسعه صادرات ایران یکی از بانکهای تخصصی فعال در ایران است. ادارات مرکزی و سرپرستی این بانک در تهران قرار دارند و شعب آن در تهران و سایر شهرهای ایران پراکنده‌اند. عمده فعالیت این بانک اعطای تسهیلات خرد و کلان به صادرکنندگان ایرانی است به منظور ایجاد یک نهاد مالی پشتیبان برای امر صادرات و واردات و بر اساس قانون عملیات بانکی بدون ربا، اساسنامه تشکیل بانک توسعه صادرات ایران در سال ۱۳۷۰ به تصویب رسید و فعالیت آن یک سال بعد از سال ۱۳۷۱ شروع شد

بانک توسعه صادرات دارای تعداد معدودی شعبه‌است که در تهران، برخی شهرستانها و نیز در مناطق آزاد کشور پراکنده‌اند. این بانک همچنین نمایندگی‌هایی در بلاروس، ونزوئلا و قزاقستان دارد.بانک صنعت و معدن

انک صنعت و معدن یکی از بانکهای فعال در ایران است. ادارات مرکزی و سرپرستی این بانک در تهران قرار دارند و شعب آن در تهران و شهرهای بزرگ کشور پراکنده‌اند.

بانک صنعت و معدن در سال ۱۳۶۲ و با ادغام سه بانک و سه شرکت و صندوق سرمایه گذاری تشکیل گردید. بانکهای اعتبارات صنعتی، توسعه صنعتی و معدنی ایران و توسعه و سرمایه گذاری ایران و نیز شرکتهای سرمایه گذاری بانکهای ایرانی، صندوق ضمانت صنعتی و صندوق معادن موسساتی بودند که با ادغام به بانک صنعت تغییر یافتند.

شعبه‌های بانک صنعت و معدن محدود به تهران، مراکز استانها و برخی شهرها یا مجتمع‌های صنعتی می‌باشند.

 

بانک کشاورزی

پرش به: ناوبری, جستجو

بانک کشاورزی یکی از بانکهای فعال در ایران است. ادارات مرکزی و سرپرستی این بانک در تهران قرار دارند و شعب آن در تهران و سایر شهرهای ایران پراکنده‌اند.

این بانک در زمینه ی فعالیت های کشاورزی و مسایل مربوط به آن به متقاضیان خود وام می دهد.بانک کشاورزی پس از انقلاب اسلامی با ترکیب دو بانک تعاون کشاورزی و توسعه کشاورزی و تعدادی موسسات اعتباری وابسته به وزارت کشاورزی به وجود آمد

بانک مسکن

این بانک در زمینه ی ساخت مسکن وخرید آن به متقاضیانی که دارای حساب پس انداز مسکن هستند وام می دهد.

بانک مسکن در۲۵ دیماه سال ۱۳۱۷ باتاسیس " بانک رهنی ایران " به عنوان بانکی تخصصی درامرمسکن وساختمان با سرمایه اولیه دویست ملیون ریال بمشارکت وزارت دارائی و بانک ملی ایران فعالیت خودراآغازکرد. موضوع فعالیت بانک مسکن، موضوعات بانکی مرتبط باامرمسکن راتشکیل می‌داد. پرداخت تسهیلات دربرابررهن اموال غیرمنقول باهدف خرید، احداث وتکمیل، تعمیرواعطای اعتباربه شرکتهای ساختمانی بخش عمده فعالیت هارادربرمی گرفت . به‌دنبال پیروزی انقلاب اسلامی درکشور، بانک مسکن درسال ۱۳۵۸ براساس لایحه قانونی اداره اموربانکهامصوب ۱۷/۳/۱۳۵۸ شورای انقلاب اسلامی، ازادغام بانکهای رهنی ایران، ساختمان، شرکت سرمایه گذاریهای ساختمانی بانکهای ایران وسایرشرکتهای پس اندازووام مسکن کوروش، اکباتان، پاسارگاد، درتهران ودرشهرستانهاشرکت‌های پس اندازووام مسکنمشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، گیلان، همدان، کرمانشاه، مازندران، گرگان، سمنان و آبادان تشکیل گردید.

ترکیب جدیدکه تحت عنوان “ بانک مسکن “ فعالیت‌های بانکی خودرادربخش ساختمان شروع نمود، طیف غالب آن راازهرحیث بانک رهنی ایران تشکیل می‌داد، ودرواقع بانک مسکن تداوم فعالیت بانک رهنی ایران درقالب جدیداست که بابرخورداری ازپیشینه وتجربیات طولانی خودحرکتی نوین راآغازنموده وازسال ۱۳۲۳ به خانه سازی مبادرت ورزیده‌است . همچنین درراستای توسعه فعالیتهای تخصصی بانک درامرساخت وسازمسکن بعنوان یک رسالت اجتماعی بانک مسکن درسال ۱۳۶۹ وباهماهنگی وزارت مسکن وشهرسازی اقدام به ایجادشرکت سرمایه گذاری مسکن نمودکه فعالیت بیش ازیک دهه این شرکت موجب تامین مسکن بخش عظیمی ازهموطنانمان بارعایت استانداردهای ملی وقانونی گردیده‌است

طبق اساسنامه بانک، سرمایه بانک مسکن ۰۰۰ر۰۰۰ر۰۰۰ر۸۴۸ر۵ ریال است که از مجموع سرمایه بانک‌های رهنی ایران، بانک ساختمان، شرکت سرمایه گذاری ساختمانی بانک‌های ایران و شرکت‌های پس انداز و وام مسکن کورش بزرگ، اکباتان، پاسارگاد و در شهرستان‌ها، شرکت‌های پس انداز مسکن و وام مسکن مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، گیلان، کرمانشاه، همدان، مازندران، گرگان، رضائیه ( ارومیه )، سمنان، آبادان تشکیل و به ۰۰۰ر۸۰۰ر۵۸۴ سهم ده هزار ریالی تقسیم شده است . سرمایه مذکور تماما" متعلق به دولت و نقدا" پرداخت گردیده است .

بانک‌های خصوصی

بانک اقتصاد نوین

بانک اقتصاد نوین اولین بانک خصوصی ایران پس از انقلاب جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۱۳۸۰ با سرمایه ۲۵۰ میلیارد ریال تأسیس و شروع به فعالیت کرد. سرمایه بانک تا پایان سال ۱۳۸۳ برابر با ۲۰۰۰ میلیارد ریال بوده است.

بانک پارسیان

بانک پارسیان یکی از بانک‌های خصوصی ایران است که در سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده‌است.این بانک در حال حاضر ۲۴۲ شعبه در ایران دارد. بانک پارسیان با در اختیار داشتن ۴۵ درصد از کل منابع بانک‌های خصوصی و سهم ۴۲ درصدی از کل تسهیلات اعطایی توسط بانک‌های خصوصی، عنوان بزرگترین بانک خصوصی ایران را از آن خود کرده است. ساختار سازمانی بانک پارسیان متشکل از شش معاونت است. هر معاونت به واحدهای کوچکتر تحت عنوان مدیریت تقسیم می‌شود. مدیریت‌های مستقل نیز زیر نظر مدیرعامل اداره می‌شوند. کمیته‌های حسابرسی و کنترل داخلی و کمیته ریسک زیر نظر هیئت مدیره اداره می‌شوند. اداره شعب که بزرگترین واحد سازمانی بانک است بر عهده مدیریت امور شعب می‌باشد که خود زیر مجموعه معاونت اجرایی است. بانک نیروی‌های خود را با توجه به ضوابط استخدامی از میان دانش آموختگان رشته‌های حسابداری، ریاضی محض و کاربردی، رایانه، بانکداری، مدیریت و اقتصاد انتخاب می‌کند. بانک پارسیان در سال ۸۸ توسط سازمان مدیریت صنعتی ایران به عنوان بانک نمونه ایران انتخاب شد.

بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد بموجب مجوز ۲۸۴۹/ه در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۴ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با سرمایه ۳۵۰۰ میلیارد ریال که تماماً پرداخت شده‌است فعالیت خود را آغاز نمود که از این رقم ۲۰۰۰ میلیارد ریال به وسیله موسسان پرداخت شده و ۱۵۰۰ میلیارد ریال با پذیره‌نویسی همگانی به وسیله ۳۴۰۰۰ نفر خریداری شده است.

سرمایه بانک پاسارگاد در مرحله اول به ۷۰۰۰ میلیارد ریال و سپس در مرحله بعد (سال ۱۳۸۸) به ۷۷۰۰ میلیارد ریال افزایش پیدا کرد. هم اکنون (سال 1389) سرمایه بانک میزان 23100 میلیارد ریال و تعداد سهامداران بانک۵/۱ میلیون نفر است. این بانک از سوی مجله بنکر بانک سال ایران در سال 2010 معرفی گردید.

بانک دی

بانک تات

بانک تات هشتمین بانک خصوصی ایران است که در ۸ آبان ۱۳۸۸ (۸۸/۸/۸) گشایش یافت. این بانک با مدیریت عاملی سیدبهاءالدین هاشمی با سرمایهٔ ۲۰۰ میلیارد تومان آغاز به کار کرد. شعار این بانک تجربه، اعتماد، توسعه (تات) می باشد.بانک تات به تعدادی از سرمایه داران به نام کشور تعلق دارد

بانک سامان

بانک سامان به عنوان سومین بانک خصوصی ایرانی کشور و اولین عضو گروه مالی سامان است که تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از مرداد ماه ۱۳۸۱ با پیشینه اولین موسسه مالی و اعتباری کشور و با سرمایه اولیه ۲۰۰ میلیارد ریال آغاز به کار کرد.در حال حاضر دارای ۱۳۲ شعبه بوده و پیشتاز در ارائه خدمات متنوع بانکی می‌باشد. شهرت سامان بواسطه ارائه خدمات متنوع بانکداری الکترونیکی می‌باشد و این بانک اولین دارنده اینترنت بانک در ایران می‌باشد

بانک سامان در سال ۱۳۸۱ اولین اینترنت بانک را در ایران با امکان انتقال وجه راه‌اندازی نمود. از مهمترین فعالیت‌های دیگر بانک سامان مشارکت در اجرای طرح ارائه کوپن الکترونیک توسط وزارت بازرگانی می‌باشد. همچنین این بانک مجری طرح و خدمات زیر نیز می‌باشد:

بانک سرمایه

انک سرمایه یکی از بانکهای خصوصی ایران است. این بانک در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده است و ششمین بانک خصوصی به شمار میرود که بعد از انقلاب سال ۵۷ در ایران تاسیس شده است.

بانک سینا

بانک سینا در آخرین روز کاری سال ۱۳۸۷ با اجازه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام موجودیت کرد. این بانک قبل از این به مدت دو دهه با نام موسسه مالی و اعتباری سینا و پیش تر از آن با نام موسسه مالی و اعتباری بنیاد یکی از موسسه‌های مالی و اعتباری نیرومند در ایران بود. بانک سینا برای گرفتن مجوز فعالیت باید با تغییر ماهیت حقوقی بخشی از سهام خود را در بازار می‌فروخت این سهام در سال ۱۳۸۷ در بازار به بخش حصوصی واگذار شد.با این وجود هنوز سهامدار عمده آنبنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است.

بر اساس قوانین بورس و خصوصی سازی جمهوری اسلامی ایران بخش دیگری از بقیه سهام این بانک باید به مرور به بخش خصوصی واگذار شود. بانک سینابه وسیله یک هیات مدیره و یک هیات عامل اداره می‌شود. مدیریت عامل بانک سینا با دکتر عبدالناصر همتی است. بانک سینا بیش از ۲7۰ شعبه در سراسر کشور دارد، همه خدمات بانکی را ارائه می‌کند و مقر مرکزی آن در تهران است.

  • بانک شهرانک شهر یکی از بانک‌های خصوصی در ایران است که در ۱۷ اسفند ۱۳۸۸ افتتاح گردید.[۱][۲] این بانک توسط شهرداری تهران تأسیس شد و سهام آن بیشتر متعلق به شهرداری‌های شهرها، کلان‌شهرها، کارکنان شهرداری و بخشی از مردم است.[۳][۴]

این بانک در بسیاری از شهرهای ایران شعبه دارد.

بانک کارآفرین

بانک کارآفرین فعالیت خود را در ابتدا به صورت موسسه اعتباری غیربانکی با مشارکت اعضاء جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن‌های مدیران صنایع، شرکتهای ساختمانی، تاسیساتی و تجهیزاتی، مهندسان مشاور معمار و شهرساز و گروهی از کارشناسان بانکی و مالی با اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با سرمایه ۳۰ میلیارد ریال و با نام شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان آغاز و در تاریخ ۱۸/۹/۱۳۷۸ تحت شماره ۱۵۷۹۱۵ در اداره ثبت شرکت‌های تهران به ثبت رسید.


پس از تصویب قانون تاسیس بانک غیردولتی و اعلام ضوابط تاسیس از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، هیات مدیره موسسه مراتب اخذ مجوز تاسیس بانک خصوصی را پیگیری نمودند و با افزایش سرمایه طی دو مرحله از سی میلیاردریال به مجموعاً دویست میلیارد ریال، درخواست تبدیل موسسه اعتباری کارآفرینان به بانک کارآفرین بر اساس قانون تاسیس بانک غیردولتی مصوب فروردین ماه سال ۱۳۷۹مجلس شورای اسلامی و ضوابط مصوب نهصدوچهل‌وهشتمین جلسه مورخ ۲۰/۹/۱۳۷۹ شورای پول و اعتبار ارائه گردید و نهایتاً با مجوز لازم نامه شماره ۳۳۶۲/ه- مورخ ۱۴/۹/۱۳۸۰ ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صادر گردید و پس از طی تشریفات قانونی به موجب نامه شماره ۳۵۱۸۳/۳۳ مورخ ۵/۱۰/۱۳۸۰ اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران، فعالیت رسمی بانک کارآفرین عملاً آغاز گردید.


با مطرح کردن درخواست پذیرش سهام بانک در جلسه مورخ ۷/۱۱/۱۳۸۱ هیات پذیرش سازمان بورس اوراق بهادار تهران و پذیرش سهام بانک در سازمان بورس، بانک کارآفرین به‌عنوان اولین بانک خصوصی در فهرست تابلوی بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفته‌است.

بانک گردشگری

بانک گردشگری اولین بانک تخصصی و خصوصی در زمینه گردشگری است که با سرمايه اوليه ۲۰۰ ميليارد تومان مجوز فعاليت خود را از بانك‌مركزي كسب كرده است.

سهام بانک در ۲ آذر ماه سال ۱۳۸۹ در شعب بانك پارسيان و شبكه كارگزاري شركت فرابورس آغاز واگذار شد. ۶۰ درصد از سهام بانك توسط موسسان بانك تامين شده و ۴۰ درصد مابقي نيز از طريق عرضه عمومي به مردم واگذارشد.

بانک ایران زمین

بانک ایران زمین توسط عده ای از کار آفرینان و پزشکان خراسان تاسیس و هیات موسس بانک ایران زمین، موفق به اخذ موافقت اصولی به شماره 5/1926 مورخ 1387/4/20 از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای تاسیس بانک شد.سرمایه بانک : مبلغ 2000 میلیارد ريال ( دویست میلیارد تومان ) 3. تعداد سهام بانک : 2 میلیارد سهم – نوع سهام عادی و با نام است 4. ارزش هر سهم : 1000 ریال 5. مؤسسین : مؤسسین بانک ایران زمین را گروهی از افراد متخصص و خوشنام از اقشار مختلف جامعه شامل : فعالان بخشهای مختلف اقتصادی اعم از تولیدی و خدماتی ، متخصصان اموربانکی، جامعه پزشکی،جامعه مهندسی ، دانشگاهیان، فرهنگیان وتعاونگران و سایر اقشار جامعه تشکیل می دهند . 6. سهم مؤسسین : 75/51 درصد سهام بانک به ارزش 1035 میلیارد ريال که تماماً نقداً پرداخت شده است 7. سهام قابل عرضه عمومی :25/48 درصد(965 میلیون)سهم به ارزش کل 965 میلیارد ريال سهام بانک ، از طریق بانک ملت و شرکت فرابورس ایران 8. بانک عامل : بانک ملت – کلیه شعب در سراسر کشور جهت انجام پذیره نویسی تعدا د 865 میلیون سهم به مبلغ 865 میلیارد ریال 9. سهام قابل عرضه از طریق فرا بورس : 100 میلیون سهم – به ارزش 100 میلیارد ريال 10. تاریخ شروع و مدت پذیره نویسی : یکشنبه 24/11/1389 به مدت 15 روز . ضمناً به محض تکمیل وجه سهام قابل عرضه، پذیره نویسی قطع خواهد شد 11. حداقل و حداکثر سهام قابل پذیره نویسی برای اشخاص حقیقی و حقوقی : تعداد سهام قابل پذیره نویسی برای اشخاص حقیقی حداقل 000/10 سهم و حداکثر 000/500 سهم و برای اشخاص حقوقی حداقل 000/200 سهم و حداکثر 000/000/5 سهم می باشد که باید تماماً بصورت نقدی مقارن پذیره نویسی پرداخت شود . 12. پذیره نویسی سهام بانک ایران زمین به تعداد بیشتر از حداکثر تعیین شده ( به شرط آنکه از حداکثر 10 درصد کل سهام بانک برای شرکت های سهامی عام ، شرکتهای تعاونی سهامی عام و نهادهای عمومی غیر دولتی و حداکثر 5درصد سهام بانک برای اشخاص حقیقی و سایر اشخاص حقوقی تجاوز ننماید منوط به تقاضای خریدار و موافقت هیأت مؤسس بانک قبل از شروع پذیره نویسی است . 13. طبق مقررات متقاضیان خرید سهام باید از محتوا و شرایط اعلامیه پذیره نویسی که در جراید منتشر می شودآگاهی حاصل نموده و مدارک مورد نیاز برای خرید سهام را به شعباتی که در آن پذیره نویسی می کنند ارائه دهند.

www.fa.wikipedia.org

 

 

آخرین بروز رسانی سه‌شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۴:۲۲ قبل‏ازظهر
persian english
L00843788520.jpg

آمار

زبان ها: 2
عضو: 47
خبر: 286
وب لینك: 23
بازدید كننده: 342563

كاربران آنلاین

ما 6 میهمان آنلاین داریم
طراحی سایت پارس میزبان