ورود كاربر

هنوز ثبت نام نكرده اید؟ عضویت در سایت

تبادل

RSS 0.91
RSS 1.0
RSS 2.0
ATOM 0.3
OPML

خواص درمانی گیاه سیر

نوشته شده توسط مهندس فائزه نوروزی فرد
دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۸ قبل‏ازظهر

.jpeg_07.

اسامی: ثوم، سیر خوراکی

نام علمی: Allium sativum

نام خانواده: لاله liliaceae

نوع گیاه: بوته

قسمت مورد استفاده: پیاز (bulb)

مواد موثر دارویی: روغن فرار، موسیلاژ، نشاسته، آلیئین، آلیسین،اینولین، آلبومن، ساپونین، نیکوتین آمید، ساتیدین، املاح معدنی، آمینواسیدها، ویتامینهای C, B2, B1, A ،یک گلیکوزید گوگردی، الکالوئید، آنزیم، آنتی بیوتیک با خاصیت ضد قارچ و آلیستاتین 1و2

خواص دارویی: پایین آورنده قند خون، معرق، مدر، خلط آور، ضد اسپاسم، آنتی بیوتیک(میکروب کش و ضدعفونی کننده) ، ضد ویروس، پایین آورنه فشار خون، ضد کرم ، بادشکن، ضد رماتیسم و برونشیت مزمن، ضد مالاریا،رفع سرفه و آسم بکار می رود.

و استعمال خارجی آن در از بین بردن التهاب و التیام دهنده زخم و میخچه و بیماریهای پوستی کاربرد دارد. در منظم کردن قاعدگی، جلوگیری از جمع شدن کلسترول، پایین آورنده قند خون و سیاه سرفه و برای از بین رفتن بوی بد آن جعفری و عسل استفاده می شود.

موارد در پزشکی: پایین آورنده قند خون ، صفرا آور، معالج عرق النسا، هضم کننده غذا، اشتها آور و پیشگیرا از بروز سرطان، معالج استسقاء توصیه کردند.

مقدار مصرف: 4-2 گرم روزی 3 بار بصورت دمکرده یا همراه غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض جانبی و سمیت: ممکن است در بعضی از افراد ایجاد آلرژی یا حساسیت کند. زیادهع روی در خوردن سیر برای خون و چشم و بواصیر و زنان حامله چندان مناسب نیست و تولید صفرا می کند. مصرف خوراکی عصاره سیر یا اسانس آن می تواند باعث تهوع ، استفراغ و اسهال شود. به دنبال استنشاق پودر سیر حملات سخت آسم مشاهده شده است و اثرات شبه هورمونی سیر و عصاره آن در مطالعات آزمایشگاهی گزارش شده و با موشهای صحرایی و گربه ها اثرات شبه ACTH که این هورمون باعث ترشح کورتیزول می شود که باعث افزایش متابولیسم طبیعی بدن می شود و انرژی را در بدن بالا برده و سوخت و ساز پروتئینها را افزایش می دهد و طی این روند قند خون افزایش پیدا می کند. ترشح بیش از حد این هورمون موجب آتروفی شدن تیموس ، طحال ، غدد لنفاوی و باعث کاهش پاسخهای ایمنی می شود.

 

موارد عدم استعمال و اعتیاد: به علت ایجاد آلرژی در دوران حاملگی و شیردهی نباید مصرف شود.

خانواده سیر در بین گیاهان دارویی مقامی بس والا دارد. سیر دارای ویتامین B,C بوده و مقدار ویتامین C در نوع بیابانی آن بیشتر است. از سیر به عنوان ضد عفونی کننده دستگاه تنفس و دستگاه گوارش در طب دارویی استفاده می کنند و در در بیماریهای ریوی خصوصا غانغاریای ریوی و سیاه سرفه اثر شگفت آوری دارد. اشتها آور بوده و فشار خون را به طور ثابت پایین نگه می دارد.اثر میکروب کشی در رابطه با میکروبهای وبایی دارد. سیر به عنوان محلول غذا و همچنین اثر جذب کننده رطوبت در معده را دارد. خون غلیظ را رقیق می کند. ترشی کهنه سیر برای تنگی نفس، مرض فراموشی ،اکثر امراض عصبی و سیاتیک مفید است. حافظه را تقویت می کند و برای جلوگیری از ریزش مو و از بین بردن سیاهی چشم می توان از آن استفاده کرد.

آب جوشانده سیر کشنده حشرات است. جویدن برگ سیر بوی زننده  و تند آنرا از بین می برد .

به طور کلی در معالجه امراض هر چه تازه تر باشد مفید تر است بر عکس ترشی آن که هر چه کهنه تر باشد مرغوبتر است.

 

persian english
L00843788520.jpg

آمار

زبان ها: 2
عضو: 47
خبر: 286
وب لینك: 23
بازدید كننده: 343259

كاربران آنلاین

ما 4 میهمان آنلاین داریم
طراحی سایت پارس میزبان